fbpx

Święta – Jak się cieszyć, a nie tylko przetrwać?

Świąteczny czas

Za oknem śnieg, w sklepach tłumy. Wokoło widać już przystrojone domy, choinki itd. Nieuchronnie zbliżają się święta.

Co to oznacza dla Ciebie? Zapewne spotkasz się z rodziną. Będziesz mieć trochę czasu wolnego, pewnie czekają cię wyjazdy krótsze lub dłuższe. Niestety święta rzadko wyglądają jak z reklamy Coca-Coli. I mogą powodować wiele konfliktów, frustracji, niespełnionych oczekiwań i innych tego typu sytuacji. Wbrew pozorom okres świąteczny może być zapalnikiem wielu nieprzyjemnych emocji. Dlatego teraz przedstawię ci 10 strategii jak cieszyć się świętami i okresem z rodziną, a nie tylko przetrwać i oczekiwać tylko zakończenia tego szczególnego w roku okresu.

1. Staraj się być asertywny

Stawiaj granice. Wiem, że to nie jest łatwe, ale musisz się nauczyć tego, aby dbać o swoją strefę komfortu. Nie możesz pozwalać, aby ludzie z twojego otoczenia, nawet najbliżsi, przekraczali tą właśnie sferę bez żadnego powodu. Dlatego nie zmuszaj się do rzeczy na które nie masz ochoty, czy podejmowania rozmów, tematów, które są dla ciebie trudne. Po prostu oznajmij to swoim rozmówcom. Nie rób niczego na siłę przez wzgląd na tradycje, czy jakieś rodzinne historie, które mogłyby powodować, że będziesz się czuć w tym okresie gorzej.

2. Strategia wyjścia

Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby skonfrontować się z sytuacją dla Ciebie trudną i postawić granicę, użyj strategii wyjścia. Co to oznacza w praktyce? Po prostu kiedy znajdziesz się w sytuacji, w której nie będziesz się czuć komfortowo, powiedz że musisz wyjść. Do toalety, przynieść coś z kuchni lub idź pobawić się z dziećmi. Zrób cokolwiek pozwoli ci wydostać się z tej niekomfortowej dla Ciebie sytuacji.

3. Realistyczne oczekiwania.

Nie wmawiaj sobie, że w tym roku święta będą inne. Oczywiście życzę ci tego, ale zazwyczaj są korki na drogach, pogoda nie jest zbyt sprzyjająca i wiele innych rzeczy które mogą wyprowadzić Cię z równowagi. Pobyt w rodzinnym domu, albo spotkanie z ludźmi z twojej dalszej rodziny może uruchomić wiele niefajnych, negatywnych wspomnień, czy konfliktów które były zadawnione. Więc nastaw się realistycznie wobec nadchodzących świąt i nie miej wygórowanych oczekiwań.

Dzieci nie zawsze są grzeczne, ludzie nie zawsze się zgadzają, prezenty nie zawsze są trafione i nie zawsze za oknem prószy świeży śnieżek.

4. Pozwól sobie na odczuwanie negatywnych emocji i uczuć.

Przyznaj przed sobą, że święta to może być również trudny czas, i nie zawsze wszystko się udaje. Nie wszystkie interakcje będą pozytywne. Nie ma co w sobie tłumić i uciszać tych negatywnych emocji. Jeśli straciłeś bliską osobę, to w pierwsze święta bez niej nie musisz udawać, że wszystko jest fajne i wesołe. Możesz natomiast przypomnieć sobie chwile spędzone z tą osobą i pielęgnować je w pamięci nie robiąc do tego jakiejś nienaturalnej miny.

5. Akceptuj różnice.

Podczas świąt spotykamy się z bardzo różnymi ludźmi, z bardzo różnych środowisk. Musisz zaakceptować to, że ludzie mają różne podejście do życia. Mają różne poglądy na bardzo szerokie spektrum tematów i nie ma co nikogo przekonywać na siłę, czy toczyć wojen, bojów o rzeczy które są zazwyczaj mało istotne. Dostrzeż różnicę i doceń to, że możesz wymienić poglądy z ludźmi, którzy często myślą zupełnie inaczej niż ty.

6. Spędź wartościowy czas z rodziną

To że jesteście razem podczas świąt, to może jeszcze niewiele oznaczać. Ludzie często zajmują się innymi tematami takimi jak telewizja, internet itd. Zachęcam do odłożenia tych wszystkich rozpraszaczy na jakiś moment, ale nie jestem też takim fundamentalistą. Można sobie wspólnie obejrzeć fajny film, zapewne Kevin sam w domu, lub pograć na konsoli z kimś z rodziny. To mogą być dowolne aktywności. Ale ważne, żeby to były takie momenty, kiedy wszyscy spotykają się razem. Aby mogli spędzić wspólny czas na rozmowie, czy innej aktywności, która buduje relacje, a nie oddala ludzi od siebie.

7. Doceń tych, których masz blisko siebie

Oprócz podarowania im prezentu, jeżeli macie taką tradycję, powiedz coś miłego. Powiedz komplement, doceń za coś co podziwiasz. Powiedz coś czego nigdy nie powiedziałeś. To naprawdę może zrobić bardzo dobre wrażenie. Często takie słowa, nawet od bliskich osób zapadają w pamięci na dłużej niż nie jeden super prezent.

Poza tym niestety nigdy nie wiesz w jakim składzie przyjdzie ci się spotkać, o ile przyjdzie ci się spotkać z bliskimi w przyszłe święta. Trzeba mieć to niestety na uwadze.

8. Unikaj porównywania się.

Święta są też takim momentem, kiedy spotykamy ludzi, których jakiś czas nie widzieliśmy. I niestety czasami zaczyna się karnawał stroszenia piórek, co to ludzie nie mają. Szwagier nowy samochód, ciotka nowe ubrania itd. Unikaj wchodzenia w tego typu historie i uważaj na emocje, które się wtedy pojawiają. Pamiętaj, że każdy ma swoją indywidualną drogę, ty również i nikt nie siedzi w niczyim życiu szczegółowo. I nie wiesz tak naprawdę, co tam się dzieje poza tym, co widzisz w tym danym momencie. To tak jakbyś oglądał czyjś instagram.

9. Nie tylko rodzina

Może tak się zdarzyć, że nie masz nikogo z rodziny z kim mógłbyś spędzić te święta. Albo te relacje są tak skomplikowane, że w danym momencie będzie to mocno utrudnione. Albo ten czas będzie bardzo krótki i burzliwy. Pamiętaj też, że są inni ludzie w twoim życiu. Być może przyjaciele, znajomi z którymi mógłbyś się spotkać w któryś dzień świąt. Jeżeli takich osób nie ma, pamiętaj też o różnego typu organizacjach, stowarzyszeniach, wspólnotach. Wiele z nich organizuje spotkania około świąteczne, które mogą być dla ciebie fajną alternatywą.

10. Zatrzymaj się na chwilę.

Zdaj sobie sprawę z tego, że święta to bardzo często gonitwa, jakieś szaleństwo, żeby dopiąć wszystko na ostatni guzik. Niemniej jednak zachęcam cię do znalezienia momentu, w którym możesz się zatrzymać. Pomyśl nad genezą tych świąt i wynieś z nich trochę więcej niż to, co zostało utrwalone w naszej polskiej tradycji.

Ćwiczenie na trudne momenty:

Sprawdzi się gdy znajdziesz się w sytuacji, w której usłyszysz jakiś tekst lub frazę, wyprowadzającą Cię z równowagi. Zanim odpowiesz weź głęboki oddech i policz w myślach do 10. Pozwoli ci to ochłonąć, opanować emocje i uniknąć takich burzliwych konfliktów w twojej rodzinie i nie tylko.

Naturalnie Życzę ci nieidealnych świąt, aby były pozbawione presji, wymagań. Pamiętaj żeby być sobą, iść własną drogą. Unikaj porównywania się, pokazywania w wyidealizowany sposób. Pamiętaj, że zarówno święta jak i całe twoje życie nie musi być idealne by było wystarczająco dobre.

Zapraszam cię do śledzenia mojego kontentu na social mediach, mojego fanpage’a, mojej strony internetowej.
Wszystko pod nazwą Człowiek (nie)idealny.
Jestem także na Instagramie, na TikToku.

Piotr Raźny, człowiek (nie)idealny

Umów się na bezpłatną konsultację!
Zadzwoń do mnie lub napisz maila, możesz także skontaktować się ze mną przez social media.

This will close in 0 seconds