Rusz z miejsca
W dzisiejszym wpisie opowiem Ci o tym, jak przestać być ofiarą w swoim życiu i wziąć za nie odpowiedzialność. To dość trudny i kontrowersyjny temat, ale przedstawię Ci argumenty za tym, aby ruszyć z miejsca i unikać popadania w marazm oraz beznadzieję.
Odrzucenie i wiatr w oczy
Być może jesteś osobą, która została skrzywdzona. W życiu zdarza się wiele różnych sytuacji. Są ludzie, którzy nas ranią, sytuacje, które są trudne i może być, że zamknęło cię to w sobie. Pozostajesz w izolacji, niechętny podejmowaniu jakichkolwiek działań. Być może nurtują cię przekonania, że świat jest zły, ludzie są źli, a może masz negatywne przekonania o kobietach. Albo ktoś mógłby dodać dowolną frazę.
Twierdzisz, że los ci nie sprzyja, okoliczności są nieodpowiednie i nie sprzyjające, co prowadzi do stagnacji i beznadziei. Bycie ofiarą w życiu polega na skoncentrowaniu się na tym, co się wydarzyło, ale nie jest to konstruktywne podejście. W przeciwnym razie warto wziąć odpowiedzialność za swoje życie, pomimo trudnych sytuacji, pomimo doświadczeń negatywnych. Nawet jeśli stałeś się ofiarą trudnych okoliczności, skupienie się na tym może zatrzymać cię w miejscu przez wiele lat. Osoba, która może cię skrzywdziła, może być nieświadoma tego faktu lub już prowadzić inne życie. Emocje i trudne sytuacje, z którymi musisz się zmierzyć, mogą uniemożliwić ci osiągnięcie szczęścia i spełnienia.
Chociaż te sytuacje mogą być trudne, czasem traumatyczne, a nawet tragiczne, zachęcam cię do podjęcia działań w celu wyjścia z tego impasu, który czasami wydaje się beznadziejny.
Jesteś ofiarą, bo tak myślisz.
To, co mówię, jest poparte badaniami naukowymi, które wskazują, że ludzie, którzy postrzegają siebie jako ofiarę, mają dużą skłonność do depresji, większe ryzyko zachorowania na różne dolegliwości psychiczne i gorzej sobie radzą ze stresem. Tutaj paleta jest szeroka, bardzo często te stany są trwałe przez wiele lat. Z drugiej strony osoby, które czują, że mają kontrolę nad swoim życiem, biorą za nie większą odpowiedzialność, co przekłada się na lepsze samopoczucie. Nie możemy także zapominać, że nasz umysł jest połączony z ciałem, a wiele chorób autoimmunologicznych wynika właśnie z tego, co rodzi się w naszych głowach, naszych przekonaniach i doświadczeniach traumy. Wszystkie te rzeczy są ze sobą powiązane, również psychosomatycznie. Warto mieć to na uwadze, ponieważ nasz umysł i stan psychiczny wpływają na nasze ciało, a także odwrotnie.
Rodzi się pytanie, oczywiście, co można zrobić w takiej sytuacji? Jak przestać być ofiarą i wziąć większą odpowiedzialność za swoje życie?
Rozpoznaj schematy
Po pierwsze, możesz zidentyfikować schematy myślowe, które się pojawiają w twojej głowie. Zastanów się nad myślami, które są natarczywe i negatywne, i zastanów się nawet nad ich logiczną stroną – czy są one faktycznie prawdziwe? Weźmy jako przykład stwierdzenie, że wszyscy ludzie są źli. Czy to naprawdę jest fakt? Czy nie spotkałaś osoby, która jednak okazała się dla ciebie pozytywna?
Dobrze, możesz poddać każde stwierdzenie analizie i zastanowić się nad nim, aby sprawdzić, czy to, co myślisz, zawsze jest prawdziwe w stu procentach. Jestem przekonany, że okaże się, że te schematy myślowe, te przekonania, w wielu przypadkach są błędne, i być może powstrzymują cię przed nawiązywaniem nowych relacji, zawieraniem znajomości oraz podejmowaniem nowych wyzwań w życiu, które mogą być naprawdę wyjątkowe.
Co możesz zmienić?
Kolejnym ważnym punktem jest zastanowienie się, co możesz zmienić w swoim życiu, koncentrując się na rzeczach, na które masz rzeczywisty wpływ. Zamiast rozpamiętywać i analizować sprawy, na które masz ograniczony wpływ i które wykraczają poza Twoją sferę wpływu. Wielu ludzi myśli, że mają niewiele kontroli nad swoim życiem, ale w rzeczywistości duża część świata, w którym żyjemy, w naszej lokalizacji geograficznej, zależy w pewien sposób od nas. Warto więc zastanowić się, co możemy zmieniać w naszym życiu.
Kolejnym istotnym aspektem jest mentalne i rzeczywiste przejęcie odpowiedzialności za swoje życie. Zamiast obwiniać innych za okoliczności czy sytuacje, zastanów się, co ty sam/a możesz zrobić. Co konkretnie możesz zrobić, aby poprawić jakość swojego życia? Ostatnim punktem, który być może często powinien być pierwszym, to poszukaj wsparcia.
Jeśli znajdujesz się w trudnych sytuacjach i radzisz sobie z nimi słabo, udaj się do specjalisty, takiego jak psycholog czy terapeuta. W dzisiejszych czasach również praca z coachem nad schematami myślowymi może przynieść korzyści. Zauważysz, że wiele rzeczy można przepracować, a z wielu trudnych sytuacji można się wydostać.
Wyzwanie
Mam dla Ciebie teraz ćwiczenie, które jednocześnie będzie wyzwaniem. Na początku może być trudne i nowe, ale postaraj się przez następny tydzień codziennie rano pomyśleć o rzeczach, które mógłbyś zrobić tego dnia, aby jakoś odmienić swoje życie. To nie muszą być wielkie wydarzenia. Mogą to być po prostu małe rzeczy, takie jak codzienny spacer i rozmowa z nową osobą, której nie znasz, medytacja [00:07:00], czy coś, co sprawi, że ten dzień będzie dla Ciebie lepszy.
Obserwuj, jak te pozytywne działania wpływają na Twoje samopoczucie, jak nabierasz wiatru w żagle, i jak Twoje życie zaczyna się odmieniać. Ja również doświadczyłem historii, które mnie przytłoczyły i skłoniły do rezygnacji z wielu rzeczy, stając się biernym uczestnikiem życia. Jednakże, w końcu, jestem tu, przekazując Ci, że istnieje opcja, możliwość wyjścia z tego schematu. Możesz wziąć odpowiedzialność za swoje życie, podejmować działania, analizować swoje porażki, wyciągać wnioski i po prostu kierować się do przodu w życiu, w kierunku miejsca, w którym chciałbyś się znaleźć.
Masz w sobie siłę!
Podsumowując, pamiętaj, że masz w sobie siłę, a istnieje wiele historii, które pokazują, że ludzie potrafią wyjść z tragicznych sytuacji. Przychodzi mi na myśl chociażby autorka wielu książek i terapeutka Edit Eger, która przeżyła obóz w Auschwitz, gdzie zginęła jej rodzina. Po przyjeździe do Stanów w wieku 40 lat, ukończeniu psychologii i zostaniu terapeutką w wieku 80-90 lat, napisała kilka książek. W swoich dziełach opowiada o tym, jak mimo ogromnej krzywdy poczuła potrzebę wzięcia odpowiedzialności za swoje życie. Uznając to za swoją odpowiedzialność, zaczęła proces transformacji, osiągając znaczące rezultaty. Jej życie odmieniło się, a ona również pomogła wielu innym na tej ścieżce. Polecam porzucenie roli ofiary i podejmowanie kroków w kierunku wolności, w kierunku, w którym pragniesz się znaleźć.
Zapraszam cię do śledzenia mojego kontentu na social mediach, mojego fanpage’a, mojej strony internetowej.
Wszystko pod nazwą Człowiek (nie)idealny.
Jestem także na Instagramie, na TikToku.
Możesz również ściągnąć darmowy e-book. Omawia on walkę z perfekcjonizmem, pokazuje, jak odnaleźć wartości w swoim życiu. Zawiera wiele ciekawej wiedzy skondensowanej w atrakcyjnym formacie.
Piotr Raźny, człowiek (nie)idealny