fbpx

Wyjdź z pułapki swojego umysłu. Siła przekonań.

Przekonania

Opowiem ci dzisiaj czym są przekonania, jak je diagnozować, rozpoznawać, na ile one mogą nas wspierać, lub ograniczać. Czy można te ograniczające przekonania przekształcić by nas wspierały i pomagały w codziennym życiu?

Zacznijmy od samego początku, czym w ogóle są przekonania?

Najprościej mówiąc, przekonania to jest sposób myślenia o świecie.
Przekonania tworzą się bardzo często w wieku młodzieńczym, kiedy uczymy się tego świata. Część jest przyjmowana od naszych rodziców, otoczenia, ale w toku naszego życia jedne przekonania mogą ustępować innym i mogą być modyfikowane.
Ja często tłumacząc czym są przekonania przywołuję przykład komputera, do którego wpadają informacje, które są przetwarzane przez system operacyjny. W zależności od tego, jaki ten system jest i w jaki sposób operuje wobec otaczającego świata.
Teraz podam kilka przykładów takich przekonań, dzięki czemu zrozumiesz jak one funkcjonują i jakie są najbardziej popularne w naszym społeczeństwie.

Przykłady, które pozwolą Ci zrozumieć jak to działa.

Jedną z kategorii są na przykład przekonania finansowe. Według wielu badań 3/4 Polaków uważa, że do dużych pieniędzy można w naszym kraju dojść tylko znajomościami lub kombinowaniem.
Dodatkowo 20% uważa, że tacy ludzie do bogactwa dochodzą najczęściej w sposób nieuczciwy i są złodziejami.
Kolejnym przykładem mogą być przekonania z dziedziny rozwoju osobistego. Tutaj bardzo popularnym przykładem może być przekonanie, że na zmiany jest już za późno.

Może dotyczyć wielu aspektów: zmiany pracy, zmiany otoczenia, rzeczy, których nie wykonujemy, nie dokonujemy pewnych zmian mimo, że czujemy, że one mogą być dla nas korzystne, ponieważ uważamy, że jest już na nie za późno.


Kolejnym wartym przytoczenia przekonaniem jest myślenie, że wszystko co robię musi być idealne, a co najmniej dobre.
To się wiąże też z tematem pierwszego wpisu na moim blogu. Mianowicie zajmowałem się tam problemem perfekcjonizmu i to zjawisko, to przekonanie jest bardzo tutaj mocno usadowione.
Kolejne przekonania pochodzą z tego uniwersum bycia nieidealnym i często spotykamy je u swoich klientów.

Bardzo popularne jest myślenie, że znaczymy tyle, ile nasze osiągnięcia i to co posiadamy. To powoduje warunkowanie naszego poczucia wartości względem tego co osiągnęliśmy, a nie kim tak naprawdę jesteśmy.


Ponadto istnieje też mocne przekonanie, że musimy wieść bogate, interesujące życie, którym dzielimy się przede wszystkim w mediach społecznościowych.
Oczywiście należy posiadać ciekawe hobby, być na bieżąco z filmami, książkami aby nie czuć się ignorantem w społeczeństwie. Mieć takie przekonanie, że jesteśmy wartościową składową tego społeczeństwa i jesteśmy ze wszystkim bardzo na bieżąco.

Czy przekonania są dobre?

Otóż każdy z nas posiada jakiś zestaw przekonań, to jest to oprogramowanie, które umożliwia nam codzienną egzystencję i funkcjonowanie. Bez tego nie bylibyśmy w stanie żyć po prostu, tak że musimy te informacje przetwarzać i musimy w jakiś sposób je przydzielać do pewnych kategorii. Przekonania pomagają nam w taki prosty i intuicyjny sposób oceniać pewne sytuacje i chronić nas przed pewnymi zagrożeniami.


Problem pojawia się kiedy przekonania, które mamy powodują, że nie robimy tego co byśmy chcieli robić, do czego mamy potencjał. Zamykamy się w tej pułapce naszego pomysłu i widzimy świat, w którym nie dajemy sobie szansy na działanie. Te przekonania, które mamy są negatywne najczęściej i nie pozwalają nam ruszyć z miejsca i nie są dla nas wspierające.
Dlatego na samym wstępie musimy ocenić, czy dane przekonanie nas wspiera i czy w ogóle jest prawdziwe.
Wracając do naszego przykładu z pieniędzmi, możemy się zastanowić.

Czy naprawdę 3/4 ludzi, którzy osiągnęli jakiś sukces zawodowy to są złodzieje, krętacze? I co ważniejsze, co to powoduje w naszym postrzeganiu świata.


A powoduje to, że nie będziemy starali się osiągnąć sukces finansowy, bo będziemy postrzegać otoczenie, które nas okala jako niewspierające. Takie, w którym nie jesteśmy w stanie osiągnąć sukcesu bez posiadania tych elementów negatywnych.
Dobrym przykładem jest też przekonanie pod tytułem „nie jestem w stanie albo nie nadaję się do prowadzenia firmy”.
Ten przykład jest mi bliski, bo akurat dotyczy też moich przekonań. Kiedyś myślałem, że aby prowadzić w Polsce firmę trzeba mieć zestaw jakichś nadprzyrodzonych albo jakichś unikatowych umiejętności. Przez wiele lat blokowało mnie to przed podejmowaniem jakichś bardziej samodzielnych inicjatyw.

Więc jeżeli już namierzymy takie przekonanie i widzimy, że ono nas nie wspiera następnym elementem, który możemy zrobić to jest przeformułowanie tego przekonania w taki sposób, aby było dla nas wspierające.


Czyli zamiast mówić „nie nadaję się do prowadzenia firmy”, możemy to w jakiś sposób przeformułować i pomyśleć, że „jestem w stanie prowadzić firmę”. Jestem w stanie się tego nauczyć, jeżeli się do tego w odpowiedni sposób przygotuję”.
Powracając do poprzedniego przykładu możemy sobie przeformułować takie przekonanie odnośnie ludzi odnoszących sukces w Polsce. Można w naszym kraju dojść do sukcesu inaczej niż nieuczciwe i to jest kolejny prosty przykład przeformułowania takiego mocnego przekonania.


Przytoczmy kolejny nasz przykład, czyli mówienie zamiast „wszystko co robię musi być perfekcyjne, idealne i we wszystkim muszę być dobry albo najlepszy”. Przeformułujmy to na przekonanie właśnie, że „nie muszę być we wszystkim najlepszy, nie muszę być idealny”. „Moje osiągnięcia nie świadczą o tym kim jestem, nie uzależniam od tego swojego poczucia wartości i poziomu szczęścia”.

Co możemy zrobić z tymi, które nas ograniczają?


Musisz swoje przekonania regularnie powtarzać, najlepiej je zamieścić w jakimś widocznym miejscu, zrobić jakąś karteczkę na lodówce, na komputerze, na telefonie, ponieważ taki proces przeformułowania, zastąpienia starych przekonań nowymi trochę trwa i nie dzieje się od zaraz.


W taki właśnie sposób możemy rozbrajać kolejne przekonania, przeformułowywać je, sprawdzać. Na ile te przekonania, które mamy są dla nas wspierające, na ile nas ograniczają i pracować z nimi.
Warto taką pracę wykonać we współpracy z coachem. Polecam swój program mentoringowo-coachingowy, gdzie jednym z elementów jest praca z przekonaniami właśnie.

Reasumując, praca z przekonaniami jest bardzo ważna i jest to potężne narzędzie do zmiany swojego myślenia. W konsekwencji zachowania i odczuwanych emocji i jest według mnie nieodzownym elementem bycia człowiekiem nieidealnym.

Co wyróżnia ludzi “sukcesu”?

Jeśli miałbym powiedzieć o jednym elemencie, który w jakiś sposób odróżnia ludzi, którzy osiągnęli jakiś sukces, ale też osiągnęli rezultat swoich działań, dociągnęli, doprowadzili do końca jakieś projekty to są to właśnie przekonania.

Przekonania które powodują, że jedni ruszają z miejsca, zaczynają myśleć o sobie w sposób pozytywny, wspierający, a inni stoją w miejscu, albo jeszcze co gorsza, pogrążają się ograniczających przekonaniach, które są bardzo negatywne i też mogą powodować jakieś stany depresyjne.
Tak jak już wspomniałem, ja też nigdy nie myślałem o sobie, że jestem w stanie prowadzić taki projekt jak „Człowiek (nie)idealny”. Nagrywać podcasty, prowadzić fanpage, konto na Instagramie, stronę internetową, to jest koordynacja wielu zadań, wielu elementów, projektów.

Myślałem o tym, że żeby być coachem, prowadzić własną firmę trzeba być super ekstrawertykiem. Osobą nadzwyczaj przebojową i taką, która jest po prostu rekinem biznesu. Jednak odkryłem te przekonania w sobie i je rozbroiłem, przeformułowałem je na takie, które mnie wspierają.

Tak właśnie ruszyłem ze swoim projektem. To jest przykład tego, że możemy popracować nad sobą i doprowadzić swoje życie do momentu, w którym będziemy gotowi na nowe działania.

Zapraszam cię do takiej pracy nad swoimi przekonaniami.

i zapraszam cię do śledzenia mojego kontentu na social mediach, mojego fanpage’a, mojej strony internetowej.
Wszystko pod nazwą Człowiek (nie)idealny.
Jestem także na Instagramie, na TikToku.
Pozostań nieidealnym, bo tak jest wystarczająco dobrze i do usłyszenia w następnym odcinku, cześć.

Piotr Raźny, człowiek (nie)idealny

Umów się na bezpłatną konsultację!
Zadzwoń do mnie lub napisz maila, możesz także skontaktować się ze mną przez social media.

This will close in 0 seconds