fbpx

Spokój umysłu – Znajdź ukojenie w świecie pełnym bodźców!

Jak radzić sobie z przebodźcowaniem?

Jest to bardzo powszechny problem, szczególnie w czasach galopującej digitalizacji, z którym mierzy się praktycznie każda osoba.

Pewnie nie raz czułeś się przytłoczony ilością informacji, ilością zadań, obowiązków, wyborów, które musisz dokonywać. I niejednokrotnie spotykam się w pracy ze swoimi klientami z tym problemem, kiedy dostaję za dużo maili, zadań, obowiązków. Kiedy te wszystkie rzeczy powodują, że czujesz się sparaliżowany, sparaliżowana i nie możesz funkcjonować. I zamiast się mobilizować, to ta ilość tych bodźców powoduje, że stajesz w miejscu. Nie jesteś w stanie pracować efektywnie.

Czym jest tak naprawdę przebodźcowanie?

Jest to właśnie zjawisko, które występuje, gdy narażeni jesteśmy na zbyt wiele informacji i bodźców. I nasz mózg, biologicznie rzecz biorąc, nie jest przystosowany do takiej ilości informacji i bodźców, które otrzymujemy w obecnych czasach. I jeszcze kilka, nawet kilkaset lat temu ludzie te informacje, wiadomości czerpali z najbliższej społeczności. Później pojawiły się gazety, następnie radia i w końcu telewizja. Ale obecnie to w żaden sposób nie jest współmierne. Ta ilość danych jest liczona w GB, TB na osobę dziennie do przetworzenia.

Ilość wiadomości z całego świata, najczęściej negatywnych w internecie, który dociera teraz wszędzie, jest naprawdę przytłaczająca. I to jest dla wszystkich. Czy to są dzieci, czy są to osoby dorosłe, już wszyscy mają z tym problem.

Badania naukowe

Badania naukowe potwierdzają to wszystko, o czym ci teraz mówię i na przykład przeciętna osoba sprawdza swój telefon150 razy dziennie i 70 osób wykazuje w badaniach statystycznych, że jest przytłoczona ilością informacji, które muszą przyswoić każdego dnia.

Badania nie pozostawiają złudzeń. To jest problem obecnych czasów i niestety wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i wszystkich innych technologii ten problem będzie narastał. Ale ja przygotowałem dla Ciebie kilka metod, aby poradzić sobie z tym przebodźcowaniem. Na początek prostych, takich, które ułatwią Ci funkcjonowanie w tym świecie, który jest bardzo natarczywy, agresywny.

1. Limituj informacje.

Wybierz kilka kanałów informacji, z których korzystasz i trzymaj się ich. Nie oglądaj wiadomości na każdym kanale, 15 portali informacyjnych. Skup się na jednym kanale, na jednym źródle informacji, które śledzisz. Tak samo jest z kanałami na YouTubie. Nie sugeruj się algorytmem, który będzie Ci podpowiadał za każdym razem coraz to nowe rozwiązania, bo tak naprawdę twórcom materiałów i też twórcom w telewizji zależy na tym, aby przykuwać Twoją uwagę. Niestety najczęstszą metodą łapania uwagi jest strach i poprzez negatywne informacje, ludzi się do danych mediów przyciąga.

Dlatego, po pierwsze limit informacji, do których masz dostęp. Zarządzaj nimi świadomie. Wybierz sobie miejsca twórców, których oglądasz i nie skacz po następnych, bo to po prostu nie ma żadnego końca. Internet jest tak dużym źródłem informacji, tak dużo powstaje nowych rzeczy, że nie jesteś w stanie tego śledzić i możesz się po prostu zapomnieć. Nagle godzina, dwie, mijają na scrolowaniu internetu, i oglądaniu filmów na YouTubie. Potem człowiek jest tylko bardziej sfrustrowany, rozdrażniony niż zrelaksowany.

2. Codzienna uważność.

Następna rzecz, którą polecam, to jest praktykowanie takiej codziennej uważności, mindfulness, modlitwy. Tutaj jest spektrum dostosowane do Ciebie. Chodzi o to, żeby skupiać się na teraźniejszości, nie wybiegać aż tak bardzo w przyszłość ani w przeszłość, żeby być obecnym w chwilach, w których funkcjonujesz i żeby twój umysł był skupiony na tych rzeczach, które przeżywa, żeby mógł doświadczać tych rzeczy, które które są naokoło naprawdę bardzo fajne, piękne. Bo być może jesteś tak zabiegany, że nawet nie dostrzegasz zmian pór roku, tego, że zmieniło się powietrze, że zmieniły się kolory. To wszystko jest bardzo piękne, ale trzeba być tu i teraz, żeby to dostrzec.

3. Przerwa od technologii.

Polecam zrobić sobie raz w tygodniu taki detoks od technologii. Odłożyć telefon, laptopa i wyjść do ludzi wyjść na zewnątrz. Naprawdę. To są niesamowite chwile, kiedy nie jesteśmy przywiązani do tych wszystkich środków komunikacji i czujemy się naprawdę wolni. Ten detoks dopaminowy wpływa na nasz organizm w taki sposób zbawienny.

4. Priorytety.

Zastanów się, co naprawdę jest w Twoim życiu ważne, jakie wartości są dla Ciebie istotne i dobieraj informacje i sytuacje do tych właśnie wartości. Żebyś nie skakał po informacjach, po sytuacjach, po eventach chociażby, które są przypadkowe, bo w obecnych czasach jest taka paleta wyboru wszystkich rzeczy, że możesz sobie wyrobić nawyk tego, że nie będziesz realizować swoich celów, tylko będziesz próbować w nieskończoność rzeczy, które do niczego się nie doprowadzą.

Wyzwanie dla przebodźcowanych.

Mam dla Ciebie ćwiczenie, które jest zarazem też wyzwaniem i proponuję Ci przez następne siedem dni, aby godzinę po przebudzeniu nie korzystać z telefonu i odciąć się właśnie od internetu. I tak samo zrobić godzinę przed pójściem spać. Zobaczysz, jak zmieni się Twoje samopoczucie, jak poziom stresu zostanie wyregulowany. Zobaczysz jak zaczniesz inaczej funkcjonować, kiedy odetniesz się na ten czas po przebudzeniu i przed pójściem spać od tych bodźców, od tych informacji, tego wszystkiego, natłoku, który spływa całą dobę do Ciebie.

Ja też niejednokrotnie miałem problemy z tym, żeby się skupić, że to przygotowywanie mnie bardzo często przytłaczało. Ale jakiś czas temu pojechałem nad morze na urlop i pamiętam, że wtedy tak dużo się działo na tym urlopie, że w ogóle nie korzystałem z internetu. Miałem po prostu zwykłą książkę + grupę bliskich mi osób.

I to było coś niesamowitego, gdy poczułem się jak kiedyś, w starych czasach, kiedy tych wszystkich bodźców nie było, a telewizja miała kilka kanałów. Naprawdę to odczucie wolności i postrzegania tych rzeczy w taki sposób realny jest czymś niesamowitym. Także pamiętaj o tym, że jest też inny świat, że nie jesteśmy skazani na to, co serwuje nam rzeczywistość, że możemy zarządzać tymi rzeczami i nie jesteśmy w tym tak naprawdę bierni.

Przebodźcowanie to ogromne wyzwanie współczesnego świata

Przebodźcowanie to ogromne wyzwanie współczesnego świata, ale z odpowiednim nastawieniem, wiedzą i technikami możesz się z tym uporać. Pamiętaj o tym, że czasami mniej znaczy więcej. To, że mamy nieskończony wybór filmów, muzyki, dostęp do tych wszystkich rzeczy, to nie zawsze jest dla nas pozytywne i dobre.

Czasami warto podejść w taki trochę bardziej minimalistyczny sposób do życia. Wybieraj rzeczy, które są dla ciebie sprawdzone, ograniczone i nie zarzucaj swojego życia tysiącem nowych informacji, szczególnie w obecnych czasach, które są dość niespokojne. Co chwilę wybuchają jakieś konflikty, są relacje praktycznie na żywo z wojen, z wyborów itd itd.

Ale zastanów się czy to tak naprawdę Tobie służy, czy powoduje u Ciebie spokój, opanowanie? Czy czujesz takie wytchnienie i to, że możesz kłaść się spać z takim nastawieniem, że jutro będzie fajny dzień, że kontrolujesz te swoje emocje, swoje życie, jesteś osobą, która czerpie właśnie pozytywne rzeczy z rzeczywistości.

Zapraszam cię do śledzenia mojego kontentu na social mediach, mojego fanpage’a, mojej strony internetowej.
Wszystko pod nazwą Człowiek (nie)idealny.
Jestem także na Instagramie, na TikToku.

Możesz również ściągnąć darmowy e-book. Omawia on walkę z perfekcjonizmem, pokazuje, jak odnaleźć wartości w swoim życiu. Zawiera wiele ciekawej wiedzy skondensowanej w atrakcyjnym formacie.

Piotr Raźny, człowiek (nie)idealny

Umów się na bezpłatną konsultację!
Zadzwoń do mnie lub napisz maila, możesz także skontaktować się ze mną przez social media.

This will close in 0 seconds