fbpx

Wysoka wrażliwość -Ukryta moc : 10 osób, które zmieniły historię

Czy wysoka wrażliwość tworzy niesamowitych ludzi?

Opowiem Ci o dziesięciu niesamowitych osobach, które zapisały się w historii ludzkości. I było osobami wysoko wrażliwymi. Chciałbym Cię w tym odcinku zainspirować do tego, żebyś spojrzał na swoją wrażliwość jako wielką siłę, którą możesz wykorzystać do osiągania niesamowitych rzeczy, tak jak postacie z mojej listy.

Fryderyk Chopin

Pierwszą postacią na mojej liście jest kompozytor Fryderyk Chopin, romantyczny muzyk, który jest znany nie tylko w Polsce, ale też we Francji i w Japonii. Przez swoją muzykę wyrażał swoją wrażliwość i każdy z nas zna chociaż kilka jego utworów. Mogę tutaj przytoczyć „Etiudę rewolucyjną”, ale też jest mnóstwo innych utworów, które na pewno kojarzycie. Ci, którzy interesują się muzyką klasyczną, pewnie znają ich mnóstwo. W jego utworach można było odnaleźć wrażliwość, emocje, tęsknotę za krajem, ponieważ musiał wyemigrować z powodów politycznych z Polski i w ten sposób wyrażał swoje emocje, swoje uczucia.
Odnalazło to odzwierciedlenie w tym, że był szanowany, poważany już za swojego życia. Ale też jego sława wykracza bardzo poza jego epokę i też nasz kraj. Konkursy Chopinowskie są bardzo prestiżowe i znane na całym świecie. Wszyscy znani pianiści zaczynają swoją naukę od muzyki Fryderyka Chopina.

Carl Gustav Jung

Kolejną postacią na mojej liście jest Carl Gustav Jung, znany szwajcarski psycholog, który tę właśnie dziedzinę pchnął na wyższy poziom. Wrażliwość w jego życiu przydała się do tego, aby zgłębiać ludzką psychikę, ludzką duszę i pomagać swoim pacjentom. Jest twórcą wielu znanych i używanych do dzisiaj teorii. Był przede wszystkim twórcą psychologii analitycznej, ale też jest znany z wielu innych teorii. Chociażby archetypy, które są używane i znane w psychologii po dzisiejszy dzień są jego autorstwa.

księżna Diana

Kolejną postacią na mojej liście jest księżna Diana, znana z Wielkiej Brytanii, ale nie tylko. Tragiczna poniekąd postać, ponieważ zginęła w wypadku samochodowym. Jest zapamiętana i wspominana do dzisiaj poprzez swoją działalność charytatywną, swoje serce do ludzi, nie tylko swoich poddanych, ale też do ludzi na całym świecie. I pomimo tego, że zginęła tragicznie już jakiś czas temu, jest wspominana cały czas nie tylko w Wielkiej Brytanii z dużą nostalgią. Zapisała się w sercach ludzi jako osoba bardzo wrażliwa, ciepła i otwarta na cierpienie innych ludzi.

Ernest Hemingway

Następną postacią na mojej liście jest pisarz Ernest Hemingway. Też taka klasyczna postać, która stworzyła wiele epokowych dzieł. Chociażby takie lektury jak „Stary człowiek i morze’’ albo „Komu bije dzwon”. Na pewno są Tobie znane. Jeżeli nie, to polecam się zagłębić w te klasyki literatury. On właśnie swoją wrażliwość przekuł w opowieści. Jego postacie w tych książkach były bardzo różnorodne, niejednoznaczne. Opowieści były emocjonalne, ciekawe. Także swoją wrażliwość, tak jak wspomniałem wcześniej, przekuł na papier i tym też zaczarował wielu, wielu czytelników. Jest znany i czytany do dzisiaj na całym świecie.

Janusz Korczak

Kolejną postacią – z Polski tym razem – jest Janusz Korczak, znany pedagog przedwojenny. Jako jeden z pierwszych postawił takie rewolucyjne podejście do dzieci. Przestał traktować je po macoszemu. Nadał im podmiotowość. Jeden z jego słynnych cytatów mówi o tym, że “nie ma dzieci, są ludzie.” I to wydaje się takie oczywiste w dzisiejszych czasach, ale wtedy zupełnie było czymś nowym. Dzieci wtedy wychowywano trzymając je krótką ręką. Dzieci nie miały za wiele powiedzenia, nie miały zbyt wielu praw, a Korczak miał zupełnie inne podejście. To bardzo wpłynęło na fundamenty pedagogiki. Niestety zmarł też w tragiczny sposób, ponieważ podczas okupacji postanowił, że nie opuści swoich podopiecznych. Udał się z nimi w taką ostatnią podróż do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie zginął w tragicznych okolicznościach. Ale to też pokazuje, że do końca był wierny swoim ideom i chciał z tymi podopiecznymi być do ostatnich chwil.

Nikola Tesla

Następną postacią na mojej liście jest Nikola Tesla, genialny serbski naukowiec, wynalazca, twórca wielu epokowych odkryć. Naprawdę ten facet zrewolucjonizował naukę i jego wrażliwość popchnęła go do tego, że skupił się na tych badaniach. Oddał praktycznie całe życie dla nauki i też nigdy nie walczył o uznanie, o splendor. To też doprowadziło do takich paradoksalnych sytuacji, w których wiele wynalazków, które on odkrył, przypisuje się innym osobom. Radio czy żarówka, którą przypisuje się Edisonowi, tak naprawdę były jego wynalazkiem, także był osobą skromną. Pod koniec życia, żył w bardzo ubogich warunkach właśnie przez to, że całe życie i całą swoją energię poświęcił nauce, nie dbając też do końca o swój los.

Mahatma Gandhi

Następną postacią, tym razem z dziedziny polityki, jest Mahatma Gandhi. Znany przywódca duchowy i polityczny z Indii, którego wrażliwość doprowadziła do powstania filozofii niestosowania przemocy. Była ona fundamentem walki o niepodległość Indii i wyzwolenia się spod okupacji czy władzy w Wielkiej Brytanii bez krwawej rewolucji. Jego powiedzenia i mądrości są znane na całym świecie po dziś dzień i on jest w takim panteonie przywódców politycznych i duchowych do dzisiaj.

Vincent van Gogh

Następną postacią, tym razem z dziedziny malarstwa jest niderlandzki malarz Vincent van Gogh, który swoją wrażliwość przelewał na płótno. I pewnie kojarzysz słynne Słoneczniki van Gogha. Jest też wiele innych jego znanych dzieł, które odzwierciedlają jego jego wrażliwość, jego duszę, jego wewnętrzny świat, który starał się przelewać na płótno. Dlatego jego obrazy były na tamte czasy bardzo rewolucyjne. Niestety za życia nie spotkał się z uznaniem. Ale, ale po śmierci jak wszyscy wiemy, jego obrazy stały się bardzo rozchwytywane. Po dziś dzień są wystawiane w największych galeriach świata, czy to w Paryżu, czy w Amsterdamie.

Jimi Hendrix

Następną osobą na mojej liście jest muzyk Jimi Hendrix ze Stanów Zjednoczonych. Jest to postać mi o tyle bliska, że też jestem amatorem, który od czasu do czasu gra na gitarze. Nie powiedziałbym o sobie, że jestem muzykiem, ale rozumiem jego wpływ. Jego rewolucyjne podejście do gry na gitarze, które odmieniło muzykę jako taką. Wiele patentów, które on opracował do dziś funkcjonują w muzyce i naprawdę jak kiedykolwiek obejrzycie wystąpienia Jimmiego Hendrixa czy jego płyty, to tam jest naprawdę bardzo dużo emocjonalnych dźwięków. Jego wrażliwość po prostu wylewa się z tych płyt. Co prawda nie nagrał ich wiele, ale jego piętno na muzyce rozrywkowej lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, i późniejszych jest niepodważalne.

Martin Luther King

Ostatnią osobą na mojej liście jest Martin Luther King. Działacz na rzecz praw człowieka ludności afro amerykańskiej w Stanach Zjednoczonych. Kolejna postać, która niestety zginęła w tragicznych okolicznościach, bo został on zastrzelony. Poprzez jego oddanie nie potrafił funkcjonować w półśrodkach. Swoją pracę powierzył prawom Afro-amerykańskiej ludności w Stanach i doprowadziło go to do tragicznej śmierci. W tamtych czasach ta ludność była prześladowana. On też zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństwa i tego, co może go spotkać. Jego wrażliwość, jego oddanie i to, że jego celem było właśnie zrównanie praw ludności afro amerykańskiej w Stanach, było czymś szczytnym i Ameryka taka, jaką jest teraz to też dzieło Martina Luthera Kinga, który pchnął te prawa mniejszości amerykańskiej w odpowiednim kierunku.

Odkryj moc swojej wrażliwości.

Przedstawiłem Ci dziesięć postaci w takim bardzo telegraficznym skrócie. Jeżeli chcesz sobie doczytać jakieś informacje na ich temat, to znajdziesz je wszędzie.
Chciałem Cię nieco zachęcić. Żadnej z tych postaci już nie ma na tym świecie. Są to postacie historyczne. Ale są też postacie współczesne, które wykazują się wysoką wrażliwością i odniosły sukces.

Ten wpis ma być inspiracją do tego, abyś spojrzał na swoją wrażliwość inaczej. Jako coś, co może być dla ciebie bardzo pozytywne. Coś, co twoją pracę, twoją misję może pchnąć na wyższy poziom. I abyś wyzbył się takiego myślenia, że to jest coś negatywnego, że to jest jakaś kula u nogi. Znam też wiele przypadków i sam to przechodziłem, nie rozumiejąc tej wrażliwości, która oczywiście jest też różna.

Także. Zachęcam Cię do zgłębiania historii tych postaci, wyciągania takich pozytywnych wniosków. I mam nadzieję, że to będzie dla Ciebie fajną inspiracją.

Zapraszam cię do śledzenia mojego kontentu na social mediach, mojego fanpage’a, mojej strony internetowej.
Wszystko pod nazwą Człowiek (nie)idealny.
Jestem także na Instagramie, na TikToku.

Piotr Raźny, człowiek (nie)idealny

Umów się na bezpłatną konsultację!
Zadzwoń do mnie lub napisz maila, możesz także skontaktować się ze mną przez social media.

This will close in 0 seconds