fbpx

Nie(idealne) postanowienia noworoczne – 7 sposobów jak wytrwać dłużej niż tydzień!

Spełnione postanowienia to rzadkość.

Nowy rok to dla wielu osób okres refleksyjny, gdzie podsumowujemy stary rok. Mimo tego, że to przejście w kalendarzu ze starego w nowy rok jest umowne, wiele osób, pewnie ty też podejmuje wtedy nowe wyzwania. Planujesz aktywności, nowe nawyki, chcesz realizować swoje plany i marzenia. Niestety badania pokazują, że tylko 8% osób, które podjęło postanowienia noworoczne, jest w stanie w nich wytrwać.

Rewizja

Dziś chciałbym Ci pomóc znaleźć się w tej grupie. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad nowymi postanowieniami, chciałbym Cię zaprosić do ćwiczenia, które będzie rewizją poprzedniego roku. Weź kartkę i długopis, lub zapisz w notatniku telefonu odpowiedzi na następujące pytania:

Co zrobiłem dobrze w minionym roku?
Co zrobiłem nie tak jak chciałem?
Czego się nauczyłem?
Co chcę osiągnąć w nadchodzącym roku?
Kim chcę się stać?
I dlaczego to jest dla mnie takie ważne?

Zrobiliśmy krótką rewizję działań podjętych w zeszłym roku i zadaliśmy sobie kilka pytań odnośnie działań i ich kierunków, jakie chcemy podjąć w obecnym roku. Być może masz już swoje postanowienia, którymi się teraz zajmiemy.

Oto 7 błędów jakich należy unikać przy ich konstruowaniu i wypełnianiu. Wraz z nimi dostaniesz 7 strategii pomocnych w ich wypełnieniu, tak by być z siebie zadowolonym w nadchodzącym roku.

1. Za dużo postanowień w tym samym momencie

Musisz być świadomy, że im mniej tych postanowień, tym łatwiej będzie ci je zrealizować. Wiem, że w tym momencie odezwać się może twój perfekcjonizm lub nadmierna ambicja, ale jeśli chcesz w jednym roku schudnąć, nauczyć się nowego języka i jeszcze co sobie wymyślisz to będzie ci bardzo trudno jeśli będziesz chciał to wszystko zrobić w tym samym momencie. Lepiej zająć się najpierw jednym postanowieniem i po jego zrealizowaniu przejść do następnego i kolejnego. Zobaczysz przy okazji, że każde kolejne postanowienie będzie ci łatwiej zrealizować, bo twoja motywacja wzrośnie na bazie poprzednich sukcesów.

2. Zbyt ambitne cele

Jeśli nigdy nie chodziłeś na siłownie, a nagle założysz sobie, że będziesz tam chodzić 4 razy w tygodniu, to może to być naprawdę trudne. Być może wytrzymasz pierwsze kilka tygodni, ale w razie jakichkolwiek turbulencji ten cały plan bardzo łatwo się posypie.

Wykorzystaj metodę małych kroków. Jeśli chcesz zadbać o sylwetkę zacznij od drobnych aktywności. Spacery, ćwiczenia w domu po kilkanaście minut. Dopiero później zwiększaj wolumen czasu, który poświęcasz na ćwiczenia. Wystarczy, że w danej aktywności, dziedzinie, którą chcesz rozwinąć będziesz lepszy o 1% każdego dnia. W skali roku zwiększy to poziom umiejętności w tej dziedzinie o 37 razy.

3. Nie poddawaj się

Oczywistością jest, że trzeba być systematycznym, żeby osiągnąć rezultaty i zrealizować swoje postanowienia. Jednak każdemu zdarzają się momenty, kiedy nie czuje się na siłach, żeby kontynuować. Zdarza się przerwa w danej aktywności przez jakiś czas. Tu pojawia się bardzo duża pułapka. Może się zdarzyć, że po prostu zarzucisz daną czynność.

Jeśli chcesz rzucić palenie, przez 3 miesiące zmniejszasz ilość, w końcu zaprzestajesz tego nawyku i nagle podczas jakiejś imprezy sięgasz po papierosa i już sobie myślisz, że wszystko stracone i nie ma sensu ciągnąć dalej postanowienia, to jest bardzo błędne myślenie. Tak samo jak ominiesz jeden tydzień na siłowni i już przestajesz w ogóle ćwiczyć. Warto po jednym razie, po takiej pętli wrócić do swojego nawyku, nawet po dłuższym czasie. Nie poddawać się i się nie biczować z tego powodu, bo takie rzeczy się po prostu zdarzają.

4. Brak dostosowania

Żeby zrealizować postanowienia, będziesz musiał przemodelować życie. Jeśli chcesz chodzić na fitness, a w domu masz małe dziecko, które wymaga opieki, to planując ten nawyk, musisz wcześniej pomyśleć, kto może się tym dzieckiem zająć w tym czasie. Jak zagospodarujesz ten czas, jak przemodelujesz swój grafik, żeby w ogóle móc to wyzwanie podjąć? Jeśli nie dostosujesz swojego środowiska do postanowienia, które sobie wymyśliłeś, to jesteś na prostej drodze do porażki.

5. Powiązane sfery

Jeśli chcesz zrezygnować z nawyku wieczornego objadania się, będziesz musiał zastąpić go czymś pozytywnym. Dodatkowo może być tak, że zajadasz się oglądając seriale na netflixie i to powoduje pewną pętlę nawyków. One kumulują się i dopiero końcowym efektem jest to objadanie się. Być może będziesz musiał zrezygnować najpierw z rytuału oglądania seriali, aby pozbyć się wieczornego objadania.

Więc pamiętaj, że dotykając jednej ze sfer swojego życia, może być tak, że będziesz musiał przemodelować też inne swoje zachowania.

6. Brak natychmiastowych efektów

Pamiętaj o tym, że chodząc na siłownię, nie zobaczysz po tygodniu efektów na swoim ciele. Możesz najwyżej czuć się lepiej po treningu, ale zanim zbudujesz jakąś sylwetkę może to potrwać kilka tygodni, miesięcy a nawet lat.

7. Nie bój się prosić o pomoc

Jeśli masz jakiś problem z tymi postanowieniami, widzisz po jakimś czasie, że sobie nie radzisz, to nie bój się prosić inne osoby o pomoc. Może to być ktoś zaufany, możesz udać się do coacha. Zapraszam oczywiście do współpracy ze mną. Pamiętaj, że wszelkie zmiany w życiu człowieka odbywają się właśnie w relacji. Tak samo jak dzielisz się sukcesami, porażkami z innymi. Tak samo tu mierzy się progres i dostosowuje się narzędzia i środowisko do twoich potrzeb i jest to naturalne.

Pokazałem ci 7 pułapek i za razem 7 strategii, w związku z projektowaniem i wypełnianiem postanowień noworocznych. Najważniejsze to pamiętać, że jesteśmy nieidealnymi ludźmi, dlatego mogą nam się zdarzyć potknięcia, zmiany planów, jakieś porażki i nie należy z tego powodu popadać w jakiś smutek. Każda sytuacja jest lekcją i wyciągamy odpowiednie wnioski i idziemy z tematami dalej. Pamiętaj przede wszystkim, żeby dbać o siebie w tym nowym roku. Trzymam kciuki za twoje nieidealne postanowienia. Pamiętaj, że nie wszystko musi być idealnie, by było wystarczająco dobrze.

Zapraszam cię do śledzenia mojego kontentu na social mediach, mojego fanpage’a, mojej strony internetowej.
Wszystko pod nazwą Człowiek (nie)idealny.
Jestem także na Instagramie, na TikToku.

Piotr Raźny, człowiek (nie)idealny

Umów się na bezpłatną konsultację!
Zadzwoń do mnie lub napisz maila, możesz także skontaktować się ze mną przez social media.

This will close in 0 seconds